A halak is képesek felmérni a rivális vonzerejét
A halak fel tudják mérni riválisaik másik nemre gyakorolt vonzerejét, és párzási viselkedésüket annak megfelelően alakítják - fedezték fel német biológusok.
Ha a Poecilia mexicana nevű fogasponty hímje konkurensét vonzónak és szexuálisan aktívnak ítéli meg, látványosan elfordul attól a nősténytől, amelyre eredetileg szemet vetett, és egy másikhoz úszik, amelyik valójában egyáltalán nem érdekli. Attól fél ugyanis, hogy kiszemeltjét elragadják tőle, ezért igyekszik megtéveszteni riválisát - magyarázta David Bierbach, a frankfurti Goethe Egyetem biológusa a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása szerint (www.derstandard.at). - Hasonló viselkedést eddig leginkább főemlősök és magasabb rendű állatok esetében feltételeztek.
Most leginkább az foglalkoztatja Bierbachot és kollégáit, hogy milyen halfajokra - egyáltalán állatokra - érvényes az új felfedezés.
A kísérletek során a kutatók egy hetet hagytak a fogaspontyoknak, hogy megismerjék egymást az akváriumban. Egyes hímeket mindig leválasztottak, hogy egyedülállónak tünjenek fel, másokat pedig nőstények közelében tartottak, hogy konkurenseik szexuálisan aktívként "sorolják be" őket.
A természetben is vannak szexuálisan inaktív egyedek, például a betegek, sérültek vagy alultápláltak - ilyen riválisokra vétek lenne energiát pazarolni. Vonzónak elsősorban a nagytestű hímek számítanak, amelyek általában színesebbek is. Ha nagyobb testű, aktív hímek bukkantak fel a közelben, a halak azonnal abbahagyták a kiszemelt nőstény párzóképességének firtatását.
A halak is képesek felmérni a rivális vonzerejét